Hračky se soutěží

1. Skleněný setrvačník

Co je to setrvačník?

Setrvačník je těleso větší hmotnosti, které se otáčí kolem své osy a které v sobě uchovává díky své hmotnosti velkou pohybovou energii. Je součástí mnoha strojů.

Potřeby:

4 skleněné kuličky stejné velikosti, tavná pistole (sekundové lepidlo), stopky, kalkulačka

Postup:

3 skleněné kuličky dáme k sobě a slepíme je tavnou pistolí, doprostřed na lepidlo dáme čtvrtou kuličku. Tavným lepidlem celý setrvačník dolepíme tak, aby dobře držel pohromadě. Hotový setrvačník necháme zaschnout.. Pak setrvačník roztočíme.

Doba otáčení setrvačníku z menších kuliček:

dosavadní rekord – 65 s

Úkoly:

1. každý žák si určí nejdelší dobu otáčené svého setrvačníku

2. společně žáci sestaví tabulku a vypočítají průměrnou dobu otáčení

2. Raketa na stlačený vzduch bez pumpičky

Potřeby:

2l PET láhev, hadice 35 – 40 cm, PVC trubka tloušťky 2cm a délky asi 30 5 cm, silnější izolepa, kancelářský papír výkres, chemoprén

Zhotovení startovacího zařízení:

Hadici zastrčíme do PET láhve a do trubky a dobře utěsníme omotáním izolepou.

Zhotovení rakety:

Kancelářský papír namotáme na trubku o stejné tloušťce jako je ve startovacím zařízení. Rolička papíru tvoří tělo rakety. Nahoře ji spojíme izolepou do špičky. Dole pak nalepíme křidélka z výkresu dle našich představ.

Startování rakety:

Raketu nasadíme na trubku startovacího zařízení. PET láhev leží na zemi, trubka svírá se zemí úhel asi 45 stupňů.

Prudce skočíme na PET láhev.

Stlačený vzduch uvede raketu do pohybu. Rakety létají i do dálky až 40 m

Trubkou nafoukneme vzduchem PET láhev a máme startovací zařízení připravené opět ke startu. Pokud PET láhev praskne, není problém ji jednoduše a rychle nahradit novou.

Startovací zařízení rychle zhotovené:

1. PET láhev , hadici a trubku propojíme obmotáním izolepou

Startovací zařízení trvalé:

1. hadici a trubku spojíme izolepou

2. hadici umístíme natrvalo do otvoru ve víčku PET láhve a utěsníme chemoprenem

Pak stačí při výměně PET láhve ve startovacím zařízení přišroubovat víčko s hadicí a trubkou k nové láhvi.

Soutěž v délce letu rakety: příprava měřící dráhy po 1 m

3. Kouzelné točící se CD

Potřeby:

CD, provázek, kelímek, voda, 4 korálky, malé nůžky (vrtačka)

Postup:

Do CD uděláme za pomocí dospělého rovnoměrně 4 otvory. (malými nůžkami, vrtačkou).

Ustřihneme si 4 kousky provázku délky 35 – 40 cm.

Provázky provlékneme jednotlivými otvory a proti vyvléknutí zajistíme ze spodní strany přivázáním korálku.

Všechny 4 provázky spojíme k sobě velkým uzlem.

Vyrobili jsme kulatou destičku zavěšenou na 4 provázcích.

Na tuto destičku dáme kelímek s vodou a destičkou točíme ve svislé rovině.

Voda se nevylije a kelímek nespadne.

Gravitaci jsme neodstranili. Za vše může setrvačnost.

Soutěž: nejzajímavější sestava v točení CD s kelímkem s vodou

Děvčata z mažoretek nás přesvědčila, že se dají dělat i složitější točení a kouzla.