Čaroděj ze země AKIZYF

Fyzikální představení Čaroděj ze Země AKIZYF (scénář)

Autorka: RNDr. Věra Bdinková

Scéna, pomůcky:

Hudba: Arabela (úvod)

Vypravěč: „Bylo, nebylo… Za devatero horami, devatero řekami, devatero lesy leží země se zvláštním názvem AKIZYF. A v ní najdete světoznámou školu čarodějů, kterou řídí paní ředitelka – známá čarodějnice Karolína Krákavá, zvaná KK.“

Hudba: Adams family

Vypravěč: „Podívejte se se mnou do této školy. Společně navštívíme několik hodin z dnešního pátečního vyučování.“

Vypravěč se dívá do dálky kukátkem.

Vypravěč: „A máme štěstí… Právě žáci přicházejí na hodinu přírodopisu, kde mají přestavit své zvířecí miláčky…“

(Příchod žáků se zvířaty – akrobatický papoušek z kartonu, mechanický pavouk na gumičkový pohon, housenka s vystředěnými koly, …)

Hudba: Četník ze Saint Tropes

Vypravěč: „Začíná hodina společná hodina levitace a akrobacie. Nejdříve rozcvička a pak zkoušení…“

POKUS - Levitace těl

Hudba: Piráti z Karibiku

Ředitelka KK: „Končím rozcvičku. Posaďte se, Dnes zkouším znalosti o těžišti. Levitaci hřebíků předvede Zelený.“

POKUS - Levitace hřebíků

Hudba: A je to

Ředitelka KK: „Výborně. A nyní levitaci láhve předvede Oranžová.“

POKUS – Levitace láhve v destičce

Hudba: Pevnost Boyard

Ředitelka KK: „To se ti podařilo. Také hodnotím výborně.“

Červená: „Prosím, prosím. Já mám také připravenou levitaci láhve…“

POKUS – Levitace láhve na provaze

Hudba: Pevnost Boyard – pokračování

Ředitelka KK: „Milí žáci, dnešní nové učivo je vrcholem umění levitace – poslušné koště…“

POKUS – Levitující koště

Hudba: Tenkrát na Západě

Vypravěč: „Dnes studenti čarodějnického umění plní zápočet z akrobacie.“

POKUS – Plechovka stojící na roku na stole a na otáčejícím se talíři

POKUS – točení kbelíku prázdného, pak s vodou (nalije ředitelka s komentářem „To by bylo příliš lehké“), pak i s víčky od lahví (vhodí spolužák)

POKUS – mnoho akrobatických vážek na jednom těle

Hudba: na vše James Bond

(Ředitelka KK zhodnotí výkony…)

Vypravěč: „A nyní nahlédneme do hodiny matematiky. Je taky tak trochu čarodějná…Vyzkoušejte si to sami. Studenti si pro vás připravili několik úkolů.“

Modrá a žlutá: „Na každém z těchto obrázků je skryté číslo, poznáte které?“ (diskuse s diváky…)

Fialová: „Slepením proužku vznikne kruh. Kruhy slepíme do osmičky, co vznikne, když oba slepené kruhy rozstřihnu v polovině?“ (diskuse s diváky…)

Hudba: Dobrodružství kriminalistiky (v průběhu stříhání)

Vypravěč: „Samostatným předmětem je hodina zmenšování a zvětšování. Podívejte se, jaké úkoly žáci plní. Mají zvětšit rukavici na velikost XXL, prolézt pohlednicí nebo zvětšovat pomocí vody.“

POKUS: Nafouknutí rukavice (ocet a soda)

POKUS: Prolezení rozstříhanou pohlednicí

POKUS: Využití vody pro zvětšování a naopak

Hudba: Maxipes Fík

Ředitelka KK: (zhodnotí)

Vypravěč: „Hlavním předmětem je magie. Žáci studují a nacvičují nová kouzla.“

Ředitelka KK: „Předveďte své kouzelnické hůlky…“

POKUS: Kouzelnické hůlky páskové

POKUS: Hůlka – elektrostatický generátor se stříbrným kruhem

POKUS: Hůlka s motýlem

Hudba: Akta X

Ředitelka: „Oranžová, nespi! Běž si sednout na fakirovu židli.“

POKUS: Fakirova židle

Ředitelka KK: „K tabuli půjdou … Vezměte si do ruky dřevěnou misku s válečkem se špicí. Vašim úkolem je dostat váleček z misky, aniž bychom miskou pohnuli.“

POKUS: Antigravitační hlavolam

Ředitelka KK: „K tabuli půjdou … a ukážou, jak splnili domácí úlohu - přeměnu vody na víno.“

POKUS: Přeměna vody na víno

Hudba: Růžový panter (u obou pokusů)

Vypravěč: „Hodina zpěvu. Víte, že se dá hrát i na instalatérské trubky.“

POKUS: Hra na kravatu (1žák – Ovčáci, čtveráci)

POKUS: Hra na instalatérské trubky

Potřeby a materiál: Trubky z PVC(např. Alphacan, o vnějším průměru 25 mm a tloušťce stěny 1,9 mm), pravítko, pilka

Postup: Trubky nařežeme na požadované délky. Každou délku 3-4 x. Následující tabulka udává délky použitých trubiček pro požadované tóny:

označení C1 D E F G A H C2
délka [mm] 325 290 258 244 217 194 172 162

Trubky označíme nalepením písmene podle příslušného tónu. Písničky přepíšeme pomocí písmen na velký papír v dostatečné velikosti, aby šla číst písmena i z větší dálky. Na trubky hrajeme tak, že dlaní boucháme do horní nebo spodní části trubky. Dirigent ukazuje písmena – tóny a žáci v daném rytmu bouchají na příslušné trubky.

Vypravěč: „Jen v této škole najdete hodinu krasohledění“

POKUS: Hry s barvami (čelovky – promítání barev na plátno, skládání barev, postava nebo ruce ve světlech - stín, polostín)

Hudba: Fantomas

POKUS: Bublinoškola

Hudba: Zorba

Vypravěč: Už víte, co znamená název země AKIZYF?

POKUS: Nástup všech žáků. Jsou otočeni zády, na zádech písmena AKIZYF

Hudba: Arabela (prsten)

POKUS: Přeměna na FYZIKA (přesunutí žáků na FIZYKA, přijde ředitelka a opraví je na FYZIKA)

DĚKOVAČKA